בנייה בפורניר או בעץ מלא

בעיקרון ישנם שתי דרכים בבנית היומידור:

  • מבוסס על מ.די.פ. (לוחות סיבית בצפיפות בינונית), החלק הפנימי מצופה בשיכבת עץ ארז ספרדי והחלק החיצוני מצופה בשיכבת פורניר מסוג של עץ אחר (לרוב מעץ דובדבן).
  • תיבת היומידור בשלמותה עשוייה מעץ מלא ובחלקה הפנימי מצופה בשיכבת ארז ספרדי (לעיתים התיבה בשלמותה עשוייה מעץ ארז מלא ללא הציפוי הפנימי).

בניגוד לדעה הרווחת,תיבת הלחות מהעץ המלא היא לא בהכרח טובה יותר מתיבת הלחות בציפוי הפורניר. המחיר הגבוה של החומר ממנו עשויה תיבת הלחות מהעץ המלא יעלה בהרבה יותר באופן משמעותי עקב בנייה מסובכת יותר לעומת תיבת הלחות מהפורניר. אצלנו לתיבות הלחות יש את היתרון שהחלק הפנימי עשוי מ.די.פ. והוא יתרחב פחות כאשר תעלה רמת הלחות. כך פחות לחצים יתרחשו בתוך תיבת הלחות – לחצים אשר עלולים להוביל ולהפוך לסדקים ודיפורצמיות של מכסה תיבת הלחות. יתרון נוסף שיש בשימוש בפורניר, הוא שהשימוש בשיכבת הלקה שמורחים כשלב אחרון בבניה, משתלבת ונמרחת טוב יותר על פורניר. תיבות לחות מעץ ארז ספרדי מלא רגשיות יותר לשקעים ונזקים מאחר והעץ מאד רך, כפי שצויין מקודם. הרכות של הארז הספרדי מגבילה את מריחת שכבת הלקה והעמידות שלה בגלל סיבות אלו, בנייתם של תיבות הלחות המבוססות על מ.די.פ. במקום עץ מלא הפכו להיות התקן המקובל בייצור תיבות הלחות.

המשך לאיטום הרמיטי