האם זה תמיד צריך להיות הארז הספרדי?

משתמשים בשלושה סוגים עיקריים של עץ בביטנה המפנימית של תיבת לחות
 • מעץ ארז ספרדי (הפופולרי ביותר)
 • אמריקני (או קנדי) מעץ ארז אדום
 • הונדורס מהגוני
עץ ארז ספרדי מציע את היתרונות הבאים( מונח בוטני "סידרלה אודורטה”):
 • הגנה מפני תולעי טבק – באמצעות התכונות הרחניות המיוחדות של הארז
 • יכולת גבוהה של ספיגת לחות – זה מבטיח שמירה קבועה של רמת לחות יציבה בתוך תיבת הלחות, ומניעת עובש
 • מסייע בתהליך התיישנות הסיגר
 • השפעה חיובית על הטעם של הסיגרים
ארז ספרדי לא במקורו בא מספרד כמו שנהוג לחשוב ובדרך כלל מיובא מברזיל ומדינות נוספות מדרום ומרכז אמריקה. במקרים אחדים שרף יכול להיוצר על פני שטח העץ (ראה גם  תיבת הלחות מפריש/שרף). אפשר להפחית באופן משמעותי את הסיכון להיוצרות השרף על ידי יבוש העץ בזהירות בתחילה. ארז אמריקני אדום הוא נחות מהארז הספרדי ביכולת ספיגת הלחות שלו והוא מדיף ניחוח עז יותר. חלק מהיצרנים של תיבות הלחות מעדיפים להשתמש בארז האמריקני מיכוון שהוא זול יותר ואין בו את הסכנה של היווצרות שרף. במיוחד כאשר מאחסנים סיגרים לתקופות ארוכות והם מקבלים טעם עצי, שבדרך כלל זה לא דבר רצוי. הונדורס מהגוניבעל יכולת ספיגה לחות זהה לזו של הארז הספרדי ובאותו הזמן מדיף ריח פחות חזק. כך, למרבה הצער, אפקט ההרתעה על תולעים ועל הטעם הרצוי של הסיגרים לא טוב כמו בארז הספרדי. הפורניר של העץ הפנימי לא זקוק לטיפול לאחסון סיגרים לטווח הארוך עדיף להשתמש בתיבת הלחות המצופה בפנים בארז ספרדי. כל תיבות הלחות של אדוריני מצופות בפנים בשיכבה של עץ ארז ספרדי.

המשך לפורניר או לעץ מלא

בנייה בפורניר או בעץ מלא

בעיקרון ישנם שתי דרכים בבנית היומידור:

 • מבוסס על מ.די.פ. (לוחות סיבית בצפיפות בינונית), החלק הפנימי מצופה בשיכבת עץ ארז ספרדי והחלק החיצוני מצופה בשיכבת פורניר מסוג של עץ אחר (לרוב מעץ דובדבן).
 • תיבת היומידור בשלמותה עשוייה מעץ מלא ובחלקה הפנימי מצופה בשיכבת ארז ספרדי (לעיתים התיבה בשלמותה עשוייה מעץ ארז מלא ללא הציפוי הפנימי).

בניגוד לדעה הרווחת,תיבת הלחות מהעץ המלא היא לא בהכרח טובה יותר מתיבת הלחות בציפוי הפורניר. המחיר הגבוה של החומר ממנו עשויה תיבת הלחות מהעץ המלא יעלה בהרבה יותר באופן משמעותי עקב בנייה מסובכת יותר לעומת תיבת הלחות מהפורניר. אצלנו לתיבות הלחות יש את היתרון שהחלק הפנימי עשוי מ.די.פ. והוא יתרחב פחות כאשר תעלה רמת הלחות. כך פחות לחצים יתרחשו בתוך תיבת הלחות – לחצים אשר עלולים להוביל ולהפוך לסדקים ודיפורצמיות של מכסה תיבת הלחות. יתרון נוסף שיש בשימוש בפורניר, הוא שהשימוש בשיכבת הלקה שמורחים כשלב אחרון בבניה, משתלבת ונמרחת טוב יותר על פורניר. תיבות לחות מעץ ארז ספרדי מלא רגשיות יותר לשקעים ונזקים מאחר והעץ מאד רך, כפי שצויין מקודם. הרכות של הארז הספרדי מגבילה את מריחת שכבת הלקה והעמידות שלה בגלל סיבות אלו, בנייתם של תיבות הלחות המבוססות על מ.די.פ. במקום עץ מלא הפכו להיות התקן המקובל בייצור תיבות הלחות.

המשך לאיטום הרמיטי

האם תיבת הלחות צריכה להיות בלתי חדירה לאויר

תיבות הלחות צריכות להיסגר היטב כדי שרמת לחות פנימית תוכל להישמר.

המשך למכסה מזכוכית או עץ

מכסה מזכוכית או מעץ

באשר לאיחסון סיגרים אשר יוצרכו בתוך מספר חודשים, תיבות לחות עם מכסה זכוכית או עץ יהיו מתאימות באותה המידה. עם זאת, אם הסיגרים נועדו להתיישנות של מספר שנים בתוך התיבה, אז תיבת לחות עם מכסה מעץ בהחלט טובה יותר. בשימוש של תיבת לחות בעלת מכסה זכוכית, הימנע מחשיפה של התיבה לשמש ישירה. איחסון ממושך של סיגרים עלול לגרום לדהייה של הצבע בשורות הראשונות של הסיגרים. מאידך, תיבות לחות בעלות מכסה זכוכית הן בעלות יתרון על פני תיבות עם מכסה עץ בכך שהן לא תפתחנה לעיתים קרובות, והן גם תפתחנה לזמן קצר יותר. לכן, אשפר לשמור כך על רמת לחות קבועה יותר. זה דבר שימושי במיוחד במסעדות, מועדונים, ובתי מלון. לדלתות זכוכית בארונות של תיבות לחות אין שום השפעה שלילית על איחסון סיגרים, כל עוד הסיגרים מאוחסנים בקופסאות המקוריות שלהם. בהתחשבות במקום הצבת ארון תיבות הלחות, צריך לדאוג לכך שדלתות הזכוכית לא יהיו במגע ישיר עם השמש.

המשך לקריטריונים איכותיים בתיבות לחות

קריטרייונים איכותיים בתיבות לחות

לאחרונה, מחירי תיבות הלחות הוזלו בצורה משמעותית. קונים רבים מוצאים עצמם מבולבלים בהקשר להבדלי המחירים הגדולים שאפשר למצוא בשוק, במיוחד בדגמים של תיבות לחות שנראות אותו הדבר. דבר ראשון, איזה איפייונים תפקודיים צריכים להיות לתיבת הלחות? בעיקרון, תיבת הלחות חייבת להיות מסוגלת לשמור על רמת לחות קבועה של 70% ושמירה על תנאי הלחות האלו בכל חלקי התיבה הפנימיים. תפקודים בסיסיים אלו של תיבת הלחות נקבעים על ידי הקריטריונים הבאים:

 • שימוש הולם ויעיל במערכת וויסות לחות. מערכת אלקטרונית לוויסות לחות כמו סיגרי עדן היא האפשרות הטובה ביותר. בין מפזרי הלחות הפסיביים, מפזרי לחות על בסיס פולימר עדיפים על דגמים המבוססים על בסיס ספוג.
 • ריפוד פנימי של ארז ספרדי הסופג לחות היטב ומבטיח תנאי לחות טובים. חוץ משימוש נכון בסוג הארז הספרדי, העובי של הארז הספרדי הוא גורם מכריע. הריפוד בארז הספרדי הנפוץ הוא רק 1-2 מ"מ ולא מאפשר בכך להינות מהיופי והתכונות של הארז הספרדי.
 • סירקולצית האויר בתוך תיבת הלחות. הבנייה של פנים תיבת הלחות והעיצוב של מרכיבי המגש צרכים להפשר את זרימת האויר לכל אזורי פנים תיבת הלחות. זרימת אוויר לא מספקת היא חולשה של תיבות לחות רבות בכל טווח המחירים.

בנוסף לכך, איכותה של תיבת הלחות נקבעת גם על ידי הקריטריונים הבאים:

 • על הצירים להיות עמידים ובעלי חיכוך נמוך כדי לתפקד כנדרש לאורך שנים ארוכות. בתיבות לחות מהאיכות הגבוהה ביותר, משתמשים בצירי "מד-גובה" , שהם הבחירה המושלמת.
 • שימוש במד-לחות מדוייק. מד לחות המבוסס על מערכת אוויר הוא עדיף על פני מד הלחות המבוסס על מערכת קפיץ מתכתי.
 • חוזקו של גוף תיבת הלחות מעץ. גוף תיבת לחות חזק משפר את איכות הבידוד שלה ומהווה חלק חשוב ובלתי נפרד בבנייה איכותית.
 • איכות הלק.

בפיתוחם של תיבות הלחות המפוארות של אדוריני, נבחרו הפיתרונות הטובים ביותר בכל אחד מהקריטריונים המובאים להעיל. בשילוב של הרכיבים המתוחכמים ביותר, חומרים בעלי איכות מעולה ובנייה בעיצוב חדיש, הסידרה המפוארת של אדוריני קבעה סטנדרט חדש בבנייה של תיבות לחות והוכיחה שתיבות לחות באיכות הגבוהה ביותר לא חייבות לעלות הון.

המשך לרמת לחות אידיאלית